Whatsapp ve Bilgi Hattı0232 255 88 35 0532 058 62 35

Bitki Bakımı

          Vazo Çiçeklerinin Bakımı

Vazoda sakladığınız çiçeğinizin su içerisinde kalan yaprakları ve  varsa dikenlerini temizlemek gerekir. Bu sayede su'dan gelen minerallerin çiçeğinizin en uç noktasına ulaşmasını sağlayabilirsiniz. 

Çiçeğinizi mümkün olduğunca ısıtıcı ve aşırı sıcak ortamlardan uzakta tutabilirsiniz.
Vazoda olan çiçeklerin dibini her gün biraz keserek daha uzun süre yaşamasını sağlayabilirsiniz.

MENEKŞE BAKIMI

 

Çiçeklenmesi için olabildiğince fazla ışık görmesi gerekir, ama bu ışık direk güneş ışınları olmamalıdır.
Menekşeler ışıklı ortamları severler, fakat direk güneş ışığına maruz kalmamaları gerekir.Toprağı sürekli nemli tutulmalıdır. Haftada en az 2 kez sulanmalıdır. Sulama sırasında yaprak ve çiçeklerine su değmemesi gerekir. Aksi taktirde yaprak ve çiçeklerinde lekeler oluşur.

                                                     ÇİÇEK BAKIMININ PÜF NOKTALARI

 Çiçekleriniz için; haşladığınız yumurtanın suyunu saksıya dökün. Bakın bakalım nasıl bir sonuç alıyorsunuz.

Gülleriniz boyunlarını bükerse ilk önce sıcak suya sonra soğuk suya batırın.

Saksı çiçekleriniz için sigara küllerini saksınıza koyarsanız yapraklardaki kurt böcek vs. yok edersiniz. Yazlık evinizin bahçesi için de şöminenin ya da barbekünün külleri çok işe yarayabilir. Kül gübre olarak kullanıldığında çok faydalı. Ayrıca bir diğer özelliği karıncaları çiçeklere yaklaştırmaması.
24 gr sabun, 1 lt su ve 10 cc alkolü sıvı kıvamında karıştırın. Bu karışım evde kolayca hazırlanan etkili bir ilaçtır. Bitkilerin öz sularını emerek yaprak kıvrılması ve şekil bozukluğuna yol açan yaprak bitlerine karşı kullanılabilir. Evdeki çiçeklerinize de bahçenizdekilere de uygulayabilirsiniz.

Soğuk su bitkilerde yaprak lekeleri, doku, kök çürükleri gibi zararlar yapabilir. Sulama genellikle oda sıcaklığında kireçsiz su ile yapın.

Ev çiçeklerinde bitkilerin sıkça yer değiştirmesi son derece sakıncalı. Bitkileri yerleştirirken uzun süre kalabileceği yer düşünülmelidir.

Saksı değişimi yapacak iseniz yeni saksınızı öncesinde mutlaka temizleyip havalandırın.

6 adımda kolay saksı değişimi yazımızı buradan okuyarak pratik bir şekilde nasıl saksı değiştirileceğini öğrenebilirsiniz.

Bitki ne kadar hızlı büyürse o kadar çok gıdaya ihtiyaç duyar. Sulama suyunun içine ayda 1-2 defa özel bitki vitamini karıştırıp, bitkinin toprağına dökün. Ancak; kış ayları bitkilerin doğal dinlenme periyodu olduğundan, vitamin miktarını bir ölçek azaltın

Ektiğiniz çiçek soğanlarının bir türlü çiçek açmamasından yakınıyorsanız, soğanları zararlı böceklerden korumak için toprağa ekmeden önce etraflarını unla kaplayın.

Mart ayının ilk günlerinde bahçedeki gülün kökünün yanına 5cm derinliğinde bir diş sarımsak gömerseniz, bütün yaz boyunca gülünüzü zararlı böceklerden korursunuz.

Saksı bitkilerinizin yaprakları üzerinde zamanla toz tabakaları oluşabilir. Eviniz ne kadar temiz olsa dahi bu çok normal bir durumdur. Bu tozlar yaprakların gözeneklerinin kapanmasına yol açar. Bitkinizin solunumuna engel olan bu tozlar, bitkinin yaşam fonksiyonlarında aksamalar meydana getirir. Bu durumda yaprakları temiz bir sünger yardımıyla oda ısısında olan dinlendirilmiş su ile temizlemeniz gerekir.

Salon bitkileri türlerine göre çok çeşitlilik gösterir ve farklı doğal ortamlarda yaşarlar. Çevre koşulları olarak doğal ortamına uygun bakılan bitki daha sağlıklı olacaktır. Çevre koşulları açısından bir bitkinin bakımında dikkat edilmesi gereken 5 ana unsur bulunur. Bunlar; ışık, sıcaklık ve nem, toprak, su ve besindir.

 

                                               Çiçek Coşturan kullanın

Bitkilerinizin ihtiyaçlarını kimyasal gübreyle karşılayabilirsiniz. Çiçek coşturan, bitkilerin ihtiyacı olan azot, demir, magnezyum, potasyum, fosfor gibi vitamin ve mineralleri temin eder. Dikkat etmeniz gereken nokta, çiçekli bitkiler ve yapraklı bitkiler için ayrı çeşitleri olduğudur.

 

Evde Çiçek Coşturan Nasıl Yapılır?

Evde kimyasal kullanmadan çiçek coşturan gübre yapabilirsiniz. Nasıl mı? İşte tarifi:

Bir yemek kaşığı kuru fasulye, 1 adet muz kabuğu ve bir adet hamsiyi küçük parçalar halinde doğrayarak karıştırın. Ardından bu malzemeleri kaynamış suya atın ve oda sıcaklığında 1 gün bekletin.

Bitkiniz gerekli azotu fasulye sayesinde, potasyum ihtiyacını muz kabuğu sayesinde, fosfor ihtiyacını da hamsi sayesinde karşılayacak bu organik ilacı sulamadan önce bitkinize verebilirsiniz.

Kuruyan Çiçek Nasıl Canlandırılır?

Kuruyan çiçeğin ölü dallarını kesin. Sararmış olan yapraklarını da makas yardımıyla temizleyin. Böylece çiçek bütün gücünü yeniden toparlanmaya verecek, ölü yaprak ve dallara besin aktarmayacaktır.

Öte yandan toprağını yalnızca kurumaya başladığında sulayın fakat tamamen kurumasına izin vermeyin ve tabii ki çiçeklerin besin aktiviyesi olan gübre kullanın.